Brülör & Kazan


Kalorifer kazanınız yakıtı her ne olursa olsun bakımlı ve istenilen değerlerde çalıştığı taktirde yüksek verim sağlayacaktır. Bakımsız bir kazan sizin para verip ısınmak için aldığınız yakıtı ya yakmadan bacadan dışarı atar yada bacadan fazla hava akımı çekerek size ulaşması gereken ısıyı atmosferi ısıtmak için kullanır. Kazanınızın bakımı için harcayacağınız para size mutlaka geri dönecektir. Zaten yeni çıkan Enerji Verimliliği Kanununda kullanıcı kombi dahi olsa kazanının bakımından sorumludur. Doğalgaz kazanlarında yıllık bakım yaptırmanızı ve yaptırdığınız bakımı kanunen belgelemenizi öneririz. Sıvı ve katı yakıt kullanan kazanlarsa bakıma daha sık ihtiyaç duyabilmektedir.

Kazanınızın mevcut durumunu anlamada en pratik yol kazan alevinin rengine bakmaktır. Doğalgaz kazanlarında ideal alev mavi ,katı ve sıvı yakıtlarda açık sarı - turuncu olacaktır.

Kazanlarda 3 tip yanma meydana gelir.

1. İdeal Yanma

İdeal yanmada yakıt ve hava ideal oranlarda karışır. Yüksek verim elde edilir ve çevre kirliliğine minimum düzeyde sebep olur. En az parayı harcayarak en fazla ısıyı elde edecektir. İdeal yanan bir kazanın bacasında CO (karbonmonoksit) bulunmamalıdır.

2. Az Hava ile Yanma

Hava az olduğu taktirde yıkatınız tam yanmadan bacadan atılacaktır. Verim düşecektir ve çevre kirliliğine neden olacaktır. Alev rengi koyulaşmış ve bacadan çıkan duman hem artmış hemde koyulaşmıştır. 

3. Fazla Hava ile Çalışma

Fazla hava ile yanmada yanma ile oluşan enerji eviniz yerine baca ile atmosfere salınacaktır. Hava fazla olduğunda alev rengi sarıya kayacak şekilde açılmış ve parlamıştır. Baca gazı neredeyse görülemeyecek şekile gelmiştir ve baca gazı çok sıcaktır.